Bełchatów: co warto zobaczyć w tym mieście?

Jest jednym z ważniejszych ośrodków miejskich województwa łódzkiego i miejscem, które od lat przyciąga turystów. na czym polega wyjątkowość Bełchatowa? Co można zobaczyć na jego terenie?

Bełchatów i jego położenie

Bełchatów może się pochwalić wspaniałą lokalizacją, która wpływa zarówno na miejscową gospodarkę, jak i na turystyczny potencjał miasta. Tu, na Wzniesieniach Południowomazowieckich, a dokładniej na terenie Wysoczyzny Bełchatowskiej, na brak pięknych widoków nie można narzekać. Przez miasto to przepływa rzeka Rakówka (prawy dopływ Widawki), która w miejskim krajobrazie odgrywa bardzo ważną rolę.

Bełchatów jako ośrodek przemysłowy

Współczesny Bełchatów to ważny ośrodek przemysłowy, w dziejach którego ważną rolę odegrały dwa zakłady: Kopalnia Węgla Kamiennego Bełchatów oraz Elektrownia Bełchatów – największa na świecie elektrownia węglowa. Niestety – elektrownia ta jest jednocześnie jednym z największych emitentów węgla w Unii Europejskiej.

Bełchatów dla turystów

Choć Bełchatów kojarzony jest dziś z wielkimi zakładami przemysłowymi, nie brak na jego terenie ciekawych zabytków. Jakie obiekty warto zobaczyć w czasie wycieczki po tej części województwa łódzkiego? Dla miłośników historii i dawnej architektury ciekawym zabytkiem może się okazać dwór Olszewskich z początków XVIII wieku, wzniesiony z myślą o ówczesnych panach Bełchatowa. Z XVIII wieku pochodzi kościół parafialny, będący ciekawym przykładem stylu późnogotyckiego. Bełchatów jest też znany dzięki licznym miejscom wypoczynku i rekreacji, przy czym wielkim zainteresowaniem cieszy się sztuczny zbiornik w pobliżu miasta. Turyści zaglądają też do Bełchatowa ze względu na organizowane tu imprezy, w gronie których wyróżniają się tak ważne wydarzenia, jak Festiwal Filmów Niepoważnych „NAKRĘCENI” czy Ogólnopolski Przegląd Piosenki Żeglarskiej.

Bełchatów może być miastem atrakcyjnym dla turystów, a jego atrakcjom z pewnością warto się uważniej przyjrzeć. Warto zapamiętać, że to nie tylko ważny ośrodek przemysłowy, ale i miasto o sporym potencjale turystycznym.

Zagłębie Ruhry: co warto tutaj zobaczyć?