Najmniejsze polskie miasta – gdzie leżą?

miasto

Być może ciężko w to uwierzyć, ale według stanu na 1 stycznia 2022 roku, w Polsce znajduje się aż 964 miast! Są one różnej wielkości – jedne to wielkie aglomeracje, skupiające siedziby wielkich firm i główne instytucje państwowe czy kulturalne, inne to miejscowości niewiele różniące się, tempem życia czy nawet wyglądem, od niejednej wioski. Wobec tego, czas odpowiedzieć sobie na pytanie – jakie są najmniejsze polskie miasta?

Opatowiec – najmniejsze miasto w Polsce

Opatowiec to miasteczko leżące w województwie świętokrzyskim, w powiecie kazimierskim. Z liczbą mieszkańców wynoszącą 336 osób – stanowi oficjalnie obecnie najmniejsze spośród polskich miast. Jaka jest historia tego miejsca? Opatowiec prawa miejskie uzyskał już w roku 1271; w czasach Kazimierza Wielkiego pełnił natomiast istotną rolę – był ważnym punktem handlowym zamieszkałym przez ponad 1200 mieszkańców! Kolejne stulecia przyniosły jednak regres lokalnej gospodarki, co doprowadziło do odebrania miejscowości praw miejskich w roku 1869 przez władze carskie. Przywrócone one zostały jednak, w szacunku dla historii i przeszłego znaczenia Opatowca uroczyście 1 stycznia 2019 roku.

Które miasta na podium?

Drugie miejsce na podium w zestawieniu najmniejszych polskich miast zajmuje Wiślica (województwo świętokrzyskie, powiat buski). Miejscowość zamieszkiwana jest obecnie przez 515 osób. Położona jest w odległości zaledwie 14 kilometrów od wcześniej opisywanego Opatowca, miała też podobne do niego perypetie – prawa miejskie pierwotnie uzyskała już w XIV wieku, by stracić je w roku 1870, a odzyskać 1 stycznia 2018 roku. Wreszcie, tożsame problemy miało w przeszłości także trzecie najmniejsze polskie miasto – położone w geograficznej bliskości do dwóch poprzednich Koszyce (województwo małopolskie, powiat proszowicki). Również w tym przypadku, w dnia 1 stycznia 2019 roku przywrócono prawa miejskie odebrane miastu przez zaborcze władze w XIX wieku. Koszyce zamieszkiwane są przez 775 osób.

Jednym z ciekawszych miast w Polsce są Gliwice, o których informacje znajdziesz na Gliwice Info.

Kto na dalszych pozycjach?

Czwarte miejsce z liczbą mieszkańców wynoszącą 866 zajmuje miejscowość Dubiecko położona w województwie podkarpackim, powiecie przemyskim. W tym przypadku mamy do czynienia z jednym z „najświeższych” miast na mapie Polski – Dubiecko odzyskało prawa miejskie w dniu 1 stycznia 2021 roku. Piąte miejsce zajmują natomiast Wyśmierzycie (województwo mazowieckie, powiat białobrzeski). Jest to pierwsza z miejscowości w naszym zestawieniu, która po uzyskaniu praw miejskich, nigdy ich nie straciła – Wyśmierzyce są miastem nieprzerwanie od roku 1409. Przez wiele lat – od 1973 do 2018 roku, to właśnie ta miejscowość zajmowała pierwsze miejsce wśród najmniejszych polskich miast. Obecnie liczy sobie 896 mieszkańców.