Dbamy o środowisko naturalne – jak tak naprawdę to robić?

Wszystkim się wydaje, że wiedzą jak dbać o środowisko. Jednak czy tak jest naprawdę? Wiele mówi się o tym, że czyste środowisko jest niezbędne nie tylko dla zdrowia, ale również i dla przetrwania ludzkości. Jednak wciąż nie wszyscy zdają sobie sprawę jakie wpływy mogą mieć działanie dla ziemi.

Dbanie o środowisko w praktyce

Wystarczy kilka kroków, by odpowiednio i w pełni optymalnie zadbać o środowisko. Jak dbać o środowisko na co dzień? Co możemy robić w tym kontekście i co nie sprawi nam zbyt dużego wysiłku?

 1. Nie zaśmiecaj środowiska, tak więc schowaj papierek do kieszeni niż wyrzucić go w lesie.
 2. To ważne – szanuj naturę.
 3. Zużyte baterie wyrzucaj do specjalnych pojemników oznaczonych w sklepach.
 4. Segreguj śmieci – warto wprowadzić w życie porady dotyczące praktycznego segregowania śmieci, które swoim mieszkańcom zalecili radni jednej z miejscowości nieopodal Kłobucka (więcej na www.wklobucku.pl).
 5. Oszczędzaj wodę – korzystaj z prysznica zamiast kąpieli w wannie.
 6. Oszczędzaj energię – oświetl ogród za pomocą lamp solarnych, wymień żarówki na energooszczędne, na kaloryfery zamontuj termostaty.
 7. Najlepiej zrezygnuj z plastikowych toreb – lepiej używaj toreb wielokrotnego użytku np. materiałowe.
 8. Ogranicz korzystanie z samochodu – jeśli jest możliwość przejedź się rowerem.
 9. Nie marnuj żywności, kupuj tyle ile potrzebujesz nie rób zakupów na zapas.
 10. Używaj bidonów i po prostu nie kupuj wody w butelce.
 11. Nie kupuj nowych i drogich ubrań, po prostu kup w second-handach i lepiej daj im drugie życie.

Czy warto i dlaczego dbać o środowisko?

Odpowiedź na to pytanie jest zdecydowanie oczywista – tak, warto i to jeszcze jak! Argumentów na poparcie tej tezy jest mnóstwo. Ekologia powinna być w naszym życiu w każdym momencie, a my powinniśmy jak należy dbać o środowisko, ponieważ Ziemia jest jak nasz dom, dzięki czemu świat będzie czystszy.

Jeśli nie będziemy dbać o środowisko to po prostu grozi nam brak powietrza, brak wody pitnej i co najgorsze, wyobraź sobie życie bez zielonej trawy i bez pięknych lasów.

Podsumowując ochrona środowiska w dzisiejszych czasach jest niezbędna. Bądźmy świadomi zagrożenia dla naszej planety i w dalszym ciągu edukujmy innych. Ty sam dawaj innym przykład i w każdym przypadku sprzątaj po sobie, a nawet po innych. Staraj się także czynić inne rzeczy – np. pdpowiadaj innym jak polepszyć naturalne środowisko i jak ważna jest ekologia.