7 korzyści z ekologicznej odzieży. To nie tylko kwestia ochrony środowiska!

Odzież ekologiczna zaczyna się w momencie, gdy fabryka decyduje o wyborze tkaniny, z której ma być wykonana, a kończy się, gdy trafia do szafy konsumenta. Oprócz tego, że jest zrównoważona, musi uwzględniać takie kwestie jak farbowanie, ścieki, płace, warunki pracy i transport towarów.
Typowe tkaniny ekologiczne to bawełna organiczna (uprawiana bez trujących pestycydów), konopie, len, wełna i jedwab. Materiały syntetyczne nie są akceptowane, ponieważ ich produkcja wymaga ogromnej emisji dwutlenku węgla i nie ulegają one biodegradacji.
Przed złożeniem zamówienia lub udaniem się do sklepu, zaleca się zadanie kilku podstawowych pytań, aby dowiedzieć się czegoś o produkcie. Gdzie znajduje się fabryka? Ile płacą rolnicy i pracownicy? Czy jest to uczciwa płaca? Wydaje się, że to dużo wysiłku, a zakupy muszą być przyjemne, do tego jesteśmy przyzwyczajeni. Czy więc warto się tak starać?
Istnieje 7 korzyści płynących z ekologicznej odzieży, które sprawią, że przestaniesz kwestionować wartość czasu i energii, które zainwestujesz w zakup ekologicznej mody.

1. To jest dobre dla Twojego zdrowia.

Na początku wspominaliśmy o wysokiej cenie, jaką trzeba zapłacić za tanie ubrania, a tą ceną jest twoje zdrowie. Produkcja bawełny wymaga wielu środków chemicznych: aby utrzymać zwierzęta z dala od siebie, aby zapobiec chorobom bawełny itp. Mogą one być przyczyną swędzenia, alergii i zaczerwienienia skóry. Kupując ubrania ekologiczne można o tym zapomnieć, a tkaniny organiczne i ekologiczne są o wiele bardziej komfortowe.

2. Łatwe do prania.

Trzeba być bardzo ostrożnym przy praniu odzieży z sieciowych sklepów. Jeśli zostanie źle wyprana, będzie zniszczona. Wynika to z niskiej jakości tkaniny: stosunek ceny do jakości nie jest mitem. Nie da się nosić taniej odzieży, bez względu na to, jak dobrze się o nią dba. Jeśli kupiłeś swoje ubrania od ekologicznej marki, z pewnością będziesz cieszyć się ich noszeniem przez długi czas.

3. To jest tanie.

Biorąc pod uwagę poprzedni punkt, odzież ekologiczna jest tania, ale w perspektywie długoterminowej. Jeśli nosisz płaszcz ekologiczny przez trzy zimy zamiast jednej, co w przypadku produktów masowych nie jest regułą, znacznie taniej jest kupić wysokiej jakości odzież marki ekologicznej.
Jeśli weźmiemy pod uwagę opcję odzieży używanej, korzyści ekonomiczne płynące z ekoodzieży stają się jeszcze bardziej widoczne. Ponadto w sklepach z używaną odzieżą można znaleźć prawdziwe rzeczy vintage za uczciwą cenę.

4. To sprawa osobista.

Inną wielką wadą rynku masowego, której staramy się nie zauważać, jest masowość. Ile memów powstało, bo wszyscy noszą mniej więcej to samo. Ubrania Eco nie są produkowane na taśmach montażowych w fabrykach. Możesz mieć pewność, że Twój strój będzie bardziej ekskluzywny niż inne. Istnieje duży wybór ekologicznych sukienek od wielu marek na rynku, których zwykle nie widać na ulicy. Kiedy dostajesz coś wyjątkowego, to naturalne, że pojawiają się pytania typu "Gdzie to kupiłeś?". To jest nie tylko Twój czas, aby błyszczeć jak diament, ale także, aby edukować innych. Opowiedz im o ekologicznej marce, którą uwielbiasz i spraw, by ludzie również przemyśleli swoje nawyki zakupowe.

5. Dajesz komuś lepszą przyszłość.

Kiedy łączymy modę z elegancją, niektórzy kojarzą ją z 13-godzinnym dniem pracy. W branży mody pracuje wiele małych dzieci. Nie kupując ubrań od marek, które wykorzystują pracę dzieci, przyczyniasz się do lepszej przyszłości tych dzieci, które wreszcie mogą znaleźć czas na naukę czytania.
Każda spódnica kupiona na rynku masowym wspiera to rażące naruszenie praw człowieka. Inny przykład. Z powodu niedoboru wody w krajach takich jak Indie, rolnicy nie są w stanie nawadniać upraw bawełny, co powoduje miliony długów. Nie każdy może przejść przez taką stratę. Tysiące indyjskich rolników popełnia samobójstwo. Ich życie zależy od bawełny, a jeśli jej nie ma, życie nie ma sensu.

6. Sprawiasz, że ubrania są bardziej przystępne cenowo.

Bawełna organiczna to bawełna uprawiana przy użyciu nawozów organicznych. Są one dość tanie, co obniża koszty produkcji, a tym samym produktu. Ten łańcuch doprowadzi w końcu do powstania ubrań, które będą bardziej przystępne cenowo i jednocześnie przyjazne dla środowiska.

Zmiany klimatu w przyszłości

7. Pomoc dla Ziemi.

Największą korzyścią z tego wszystkiego jest umożliwienie nam i naszym dzieciom swobodnego oddychania i picia czystej wody. Niezrównoważona moda przyczynia się do emisji dwutlenku węgla, zatruwa glebę i wzbogaca wysypiska śmieci w plastik. Kurtka, którą kupisz w masowym sklepie, ulegnie rozkładowi dopiero po 200 latach. Chemikalia używane do farbowania ubrań i ochrony bawełny przed zwierzętami zanieczyszczają jednocześnie wodę, podłoże i powietrze.